Top 100
A - B
C - E
F - J
K - M
N - R
S
T - Z
Du skal vælge en størrelse før du tilføjer den til dine favoritter
Mærket med sko til dame og herre Arcus fandt sted i den syd-østlige del af Frankrig for mere end 100 år siden. Grundlæggeren Jean Tonton valgte denne del af Frankrig efter læder kvaliteten og vandet, som bruges til garvning. Mærket ligger stadig vægt på traditioner, og på at bruge skind af den bedste kvalitet til at fremstille deres lædersko, som er verdensberømte.
Mærket har altid været forud for sin tid, og var det første til at finde på praktiske løsninger til forbrugere: skistøvler, sål i ren Hevea gummi, støvler lavet af fåreskind, hvor skindsiden er vendt ud af, mokkasiner. Mærket Arcus har stået for disse innovationer, som nu er en del af vores moderne hverdag.
Arcus er synonym med flot læder, men de designer især flotte sko til mænd og kvinder. Hos Spartoo finder du højhælede støvletter, lakerede mokkasiner, derbies eller højskatfede boots. Du får utrolig god kvalitet til prisen! Made in France - det kan vi lide!